Materiały dodatkowe

Publikacje ogólnie omawiające charakterystykę zagadnień związanych z udostępnianiem materiałów w sieci

 

Publikowanie w sieci na wolnych licencjach
Jak samemu publikować na licencjach Creative Commons? Jak wygląda prawidłowy zapis licencji? Skorzystaj ze szczegółowych porad CC Polska i ich instrukcji „krok po kroku”:

 

Wyszukiwanie materiałów publikowanych na wolnych licencjach

Możesz wyszukiwać treści objęte licencjami CC dostępne w wyszukiwarkach Google i Yahoo (w opcji “zaawansowane”), szukać zdjęć w serwisie Flickr, muzyki w Jamendo, różnych mediów w serwisie Spinxpress, video w Blip.tv i Vimeo.com. Wikimedia Commons, która jest zasobem mediów dla Wikipedii również używa licencji CC.

Aktualne informacje o tym, kto i co ciekawego udostępnił ostatnio na wolnych lub otwartych licencjach znajdziesz w serwisie Otwarte zasoby – tam też możesz skorzystać z wyszukiwarki selekcjonującej wyniki według wybranego typu licencji i rodzaju zasobu.
Publikacja Mapa Otwartych Zasobów Edukacyjnych w Polsce, w której można znaleźć katalog OZE w języku polskim (s. 20) – z informacją o tym, jakie typy zasobów są dostępne, z jakich dziedzin i na jakim poziomie nauczania.

 

Słowniczek pojęć 

Słowniczek dostępnie wyjaśnionych terminów związanych z prawem autorskim znajdziesz na stronie Pierwsza pomoc w prawie autorskim: przewodnik (Czerniawski, Lipszyc, Wilkowski).

 

Dlaczego otwartość? 

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto udostępniać prawa do materiałów edukacyjnych, zapoznaj się z tekstem Deklaracji Kapsztadzkiej.

 

Jak ustalić najlepszy typ licencji? 

Polecamy korzystanie z następujących materiałów:

 

Umowy i teksty prawne | Tworzenie umów